Yazılardan Haberdar Olun

E-mail Adresiniz :

23 Nisan 2012 Pazartesi

Günlerden yine 23 Nisan :)
Atatürk gibi bir liderin nesli olduğumuzu anlamak için başka bir mutlu gün daha:) Nasıl ki annelerimize, babalarımıza, sevgililerimize vs sevgimizi göstermek için yılda bir gün yeterli değilse sahip olduklarımızın ve kaybedebileceklerimizin farkına varmak için de 23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim gibi yılda bir gün asla yeterli değildir.


Cumhuriyetimizin bize kazandırdıklarının yeterince değerlendirilemediğini ya da bilinemediğini düşünüyorum bazen. Türkiye’de kadın haklarında önemli bir adım olan seçme ve seçilme hakkının kadınlara ne zaman kazandırıldığını kaç tane Türk kadını biliyor diye merak ediyorum açıkçası... Türk kadının çeşitli haklara sahip olması 1926-1934 yılları arasında gerçekleşiyor. Hem tarihler hem de dünyada bu değişiklik konusunda nerede olduğumuzu görmek için en aşağıdaki linkler size fikir verecektir.


Diyeceksiniz ki 23 Nisan’da niye kadın hakları konusunda birşeyler söylüyorsun ? Aslına bakarsanız herşey birbirine bağlı. Çocuklarımızın nasıl yetiştirildiği, nasıl eğitim aldığı ve de doğal olarak karakterinin yapılandığı ilk yıllar babalardan çok annelerin etkisi altındadır. Anneler nasıl çocuk yetiştirirse işte o çocuklar da büyüyünce kendi çocuklarını öyle yetiştirirler. Tam da bu nedenle diyorum ki anneler çocuklarını Cumhuriyet’e hakkını verecek çocuklar olarak yetiştirsinler ki onların çocukları da aynısını yapsın. Çocuklarımız büyüyünce vatanını, milletini seven ve gelişmeye katkıda bulunan insanlar olsunlar. Yenilikler keşfetsinler, insanlığa katkıda bulunsunlar, barışa katkıda bulunsunlar.


Tekrar 23 Nisan’ımız kutlu olsun. :)


Sevgilerimle,


Gece Mavisi Fatoş


http://tr.wikipedia.org/wiki/Atat%C3%BCrk_Devrimleri_a%C3%A7%C4%B1s%C4%B1ndan_T%C3%BCrk_kad%C4%B1n%C4%B1

http://forum.memurlar.net/konu/862537/

NOT :Bunu yazarken 6 yaşındaki yeğenim Yosun kucağımda idi. Ona da anlattım bunları ve tasdikledi beni, mutluyum.

Hiç yorum yok: