Yazılardan Haberdar Olun

E-mail Adresiniz :

3 Eylül 2011 Cumartesi

Istanbul'da başka 2 gün ve Arkeoloji Müzesi

MerhabalarJ,
İstanbul  tur programının ikinci kısmı için Sultanahmet  civarını düşündüm ve 29 Ağustos pazartesi  günü Arkeoloji  müzesini  gezmek niyetiyle   evden çıktım.  Evde  keyif  yaptığım için saat 1 civarında evden  çıkabildim. Yanlış otobüse de binince tekrar zaman kaybettimJ.  Enazından bir müze gezmeye fırsatım olur diye düşünüyordum.  Üsküdar’dan motorla Kabataş’a geçip, tramvaya bindim, Gülhane durağında indim.  Tramvayda durak isimlerinin altında o durağa yakın görülecek belli başlı yer isimleri de yazılmış. Bu nedenle ben Arkeoloji müzesine gitmek için Gülhane durağında ineceğimi anladımJ.  Tramvaydan indim hem yürüyorum, hem fotoğraf çekiyorum. Adımbaşı  görülecek, fotoğraflanacak yerler var.  Neyse böyle yürüye yürüye müzeyi buldum vee pazartesi günü müze kapalıymış. Ben de yolun yukarısına doğru devam ettim. Topkapı Sarayının bahçesine girdim,  bol bol fotoğraf çektim. Bab’ı Hümayun kapısından çıkarak devam ettim. Sonra rahmetlik Çelik Gülersoy’un döneminde yaptırılan Soğukçeşme sokağından geçerek Gülhane’ye yürüdüm ve eve dönüş yoluna geçtim.  Bu kadar sıcak havada gezdiğim yerlerin çoğunda  sıcaktan hiç rahatsız olmadım çünkü gezdiğim yerlerin büyük kısmı  gölge altındaydı.  Çınar ağaçları ve diğer bazı hem yüksek  hem de dalları geniş bir alanı çevreleyen ağaçlar sayesinde etraf rahatça  gezilebiliyor.
30 Ağustos Pazartesi günü turuma bayramın 1.günü olduğu için ara verdim. İstanbul’da olan küçük teyzem bize geldi.  Bayramlaşma, kahvaltı, sohbet, çay, kahve faslı ile vakit geçirdik.  Öğleden sonra Bağdat caddesine indik, yürüyüş yaptık, Caddebostan’da adalara karşı  kahvelerimizi içip eve döndük.
31 Ağustos Salı günü tabii ki Arkeoloji  müzesine gitmek için evden çıktım. Aynı yoldan müzeye geldim ki  upuzun bir müzekart kuyruğu.  Yaklaşık 45 dakika bekleidkten sonra  20 TL karşılığında 1 yıl geçerli olan müzekartımı  aldım.  Arekoloji müzesinin girişi sadece 10 TL. Bu bile size kartın ne kadar ekonomik olduğunu gösterecektir. Ayrıca gittiğiniz ve bu kartın geçerli olduğu yerlerde  beklemeden  giriş yapabiliyorsunuz.  ( Aşağıda linklerini verdim ) Müze girişinde arzu ederseniz 10 TL karşılığında kulaklık kiralayarak müzeyi bir çeşit rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Ben almayı tercih etmedim.
Arkeoloji müzesi için bu kadar beklediğime değmiş doğrusu. 3 binadan oluşuyor ve bahçedeki eser sayısı  da epeyce fazla. Üstelik müzeye gelirken Gülhane’den girip yukarı doğru devam ettiğiniz yolda sütunlar, lahitler vs vs yolun kenarında  duruyor. Açıkhava müzesi sanki. J  Müzeye girişte solda Eski Şark eserleri müzesi var.  Girişte solda Arkeoloji müzesi epeyce büyük bir bina ve içine girince de etkileyici. Ben bu kısmı daha çok beğendim. Müzeyi bir daha gelip göremediğim yerleri gezeceğim.  Bu kısmı bitirdikten sonra Çinili Köşk kısmına geçtim. Orası da ayrı muhteşem ve İznik, Kütahya çinileri ile beraber Çanakkale çinileri de sergilenmiş, şaşırdım çünkü bilmiyordum.
Arekoloji müzesinin heryerinde  flaşsız fotoğraf çekilebiliyor.
Çıkışta Yerebatan sarnıcına veya meydana gitmeyi planlıyordum. Müzeden çıkıp Gülhane’ye yönelince gördüğüm kalabalık inanılmazdı. Bayramda İstanbul boş diyorlardı, orayı görünce anladım ki herkes orada. Bu nedenle İstanbul’un geri kalanı boş duruyormuş. J Doğruca dönüş yoluna geçtim.  Uzun süredir görüşmediğim bir arkadaşımla birgün önce konuşmuştuk. Onu aradım ve Teşvikiye’ye onu görmeye gittim. Görüşmeyeli çok uzun zaman olmuştu, laf lafı açtı ve uzun, keyifli bir sohbetten sonra eve döndüm.
Devamı geliyor J
Sevgilerimle,

Gece Mavisi,
Fatoş
29 ve 31 Ağustos gezi fotoğrafları :
Müzekart hakkında :
https://satis.muzekart.com/index.html  müzekart’la ilgili web sayfası
https://satis.muzekart.com/muzeler.pdf - kartın geçerli olduğu müzeler

1 yorum:

LEZZETLİ SOMUNLAR dedi ki...

Allah içine sindirsin kardeşim..17 Eylül sabahı İstanbul'dayım inşallah. Cumartesi veya pazar akşamına birşeyler ayarlamaya çalışın. Size uyarsa, hafta içi de olur, farketmez..